Volvo V40 T5

Decydując się na zakup większego samochodu, zazwyczaj bierzesz pod uwagę różne opcje. Zastanawiasz się, ile osób pomieści dany wóz, jaka będzie jego pojemność bagażnika, jaką prędkość będzie w stanie rozwinąć itp. Ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza samochody szwedzkiego Volvo, dzięki któremu po naszych drogach jeżdżą między innymi wersje V40. Jeśli pragniesz nabyć takie auto, powinieneś w szczególności przyjrzeć się najnowszej i jednocześnie najsilniejszej odmianie, opatrzonej znakiem T5. Oj, robi się gorąco! Nie obyło się jednak bez wad, które trochę studzą mój entuzjazm.

Nadwozie

Volvo V40, ze względu na swoją specyficzną sylwetkę, budzą skojarzenia przede wszystkim z pojazdami typu kombi. A kto z nas lubi kombi? Mimo wszystko, nie da się jednak zaliczyć ich nadwozia do tej kategorii, a to ze względu na fakt, że wbrew pozorom pojemność bagażnikowa Volvo V40 T5 nie jest zbyt duża i wynosi zaledwie 335 litrów, czasem 1032 l (jeśli wcześniej rozłoży się fotele). Wóz wydaje się spory, a mieści zaledwie cztery, maksymalnie pięć osób, przy czym z tyłu może być dość ciasno. To spora wada! Wszelkie niedoskonałości w tym względzie nadrabia jednak znakomitym designem oraz obsługą o intuicyjnym charakterze. Samochód dostępny jest w sprzedaży jako pięciodrzwiowy hatch back, wyprodukowany na płycie kompaktowe pochodzącej od Forda Focusa.

Dane techniczne, osiągi i spalanie

Auto wyposażone jest w silnik benzynowy 2,0 Drive-E. Maksymalna moc takiego silnika wynosi 245 KM.

Volvo V4 T5 posiada ośmiostopniową, automatyczną skrzynię biegową, a jego napęd znajduje się z przodu. Maksymalnie wóz rozwija prędkość do 240 km/h, a „setkę” osiąga już po 6,3 sekundach od momentu uruchomienia silnika.

Pojazd pali średnio 5,9 l na każde przejechane 100 km, jak na dość spore auto, nie jest to zatem aż tak dużo. Bak paliwa można napełnić jednorazowo 53 litrami benzyny.

Cena Volvo V40 T5

Ceny zupełnie nowego Volvo V40, w zależności od salonu oraz miejsca zakupu, kształtują się na poziomie około 130-150 tys. zł. Jeśli chcesz kupić starszy model, musisz liczyć się z odpowiednio niższymi wydatkami, jednak nadal będą to ceny sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na przykład na allegro.pl możesz znaleźć używany model z 2013 roku w cenie wynoszącej niecały 70 tys. zł.

Oferty na najważniejszych portalach internetowych

Analizując oferty sprzedaży zamieszczane na różnych stronach internetowych muszę stwierdzić, że V40 T5 nie cieszą się zbyt wielką popularnością ze strony sprzedających i kupujących. Na serwisie Otomoto.pl i Allegro.pl można znaleźć jedynie trzy oferty (sprawdzałem 28.11.2017), z czego dwie odnoszą się do zupełnie nowych modeli (ich ceny kształtują się na poziomie od 123-131 tys. zł), a jedna do modelu pochodzącego z 2013 roku. Z kolei na Olx.pl, wśród różnych innych modeli Volvo, można wypatrzeć również dwa egzemplarze Volvo V40 T5 – jeden z nich jest nowy, a drugi używany (z 2014 roku).

Historia produkcji

Pod pojęciem Volvo V40 kryje się kompaktowy samochód osobowy, którego produkcją i wdrażaniem na rynek zajmuje się pochodząca ze Szwecji firma motoryzacyjna Volvo Car Corporation. V40 to ostatni model tej marki, który został zaprojektowany przed przeprowadzką koncernu do Chin. Pojazd zbudowano, bazując na płycie podłogowej Forda Focusa III generacji C1. To, co wyróżnia go spośród innych samochodów, to fakt zaopatrzenia w poduszkę powietrzną dla pieszych. W 2016 roku do wyposażenia pojazdu dodano LED-owe reflektory oraz nowoczesny system filtracji powietrza marki Clean Zone. Zmodyfikowano również wygląd atrapy chłodnicy.

Opinie użytkowników

O modelach Volvo V40 T5 krążą opinie, że jest to samochód dosyć szybki, który uzyskuje znakomite osiągi, nie spalając przy tym zbyt dużo paliwa. Zwraca się uwagę również na wyśmienite prowadzenie auta i jego stylowość. Z drugiej jednak strony, nie jest on zbyt praktyczny, ze względu na relatywnie mały bagażnik i zaskakująco ciasne wnętrze. Dodatkowo wygląda trochę jak kombi. Nie lubię kombi!