Suzuki swift sport 2023

Suzuki Swift Sport 2023 – dynamiczny i oszczędny hot hatch

Suzuki swift sport 2023Suzuki swift sport 2023
Suzuki Swift Sport to jeden z najpopularniejszych kompaktowych hot hatchy. Model w najnowszej, piątej generacji zadebiutuje na rynku w 2023 roku. Auto zapowiada się niezwykle interesująco zarówno pod względem sportowego charakteru, jak i praktyczności oraz ekonomiki użytkowania.

Nowoczesny i dynamiczny wygląd

Stylistyka Suzuki Swift Sport ewoluowała w porównaniu do poprzedniej generacji. Nadwozie stało się bardziej opływowe i nowoczesne, a detale podkreślają sportowy charakter auta. Przód zdobi specjalnie zaprojektowany zderzak ze zintegrowanym spojlerem. Z tyłu znajdziemy dyfuzor i podwójną końcówkę wydechu. Auto stoi na 17-calowych alufelgach w sportowym wzorze.
Suzuki Swift Sport wyróżnia się kolorem nadwozia Champion Yellow, nawiązującym historycznie do sportowych modeli tej marki. We wnętrzu uwagę zwracają sportowe fotele pokryte materiałem z czerwonymi przeszyciami oraz kierownica obszyta skórą. Aluminiowe nakładki na pedały i manualna, precyzyjna skrzynia biegów dopełniają wrażeń.

Mocny i oszczędny silnik

Sercem hot hatcha od Suzuki jest 1.4-litrowa jednostka BoosterJet o mocy 129 KM. W porównaniu do poprzednika zyskała ona 6 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 235 Nm. Silnik współpracuje z 6-biegową manualną skrzynią lub opcjonalnie z 6-biegowym automatem.
Dzięki stosunkowo niewielkiej masie (980 kg) auto rozpędza się do 100 km/h w 8,1 sekundy i osiąga 210 km/h prędkości maksymalnej. Poprawiły się zarówno osiągi, jak i ekonomika – średnie spalanie wynosi 5,7 l/100 km, a emisja CO2 129 g/km.

Znakomite prowadzenie

Suzuki Swift Sport od lat słynie ze świetnego prowadzenia. Nowa generacja nie zawiedzie w tym aspekcie. Auto zostało odpowiednio wyważone (akumulator znajduje się z tyłu), a sztywna konstrukcja i zawieszenie zapewniają precyzję na zakrętach. Układ kierowniczy jest bardzo precyzyjny, a samochód chętnie zmienia kierunek jazdy. Prowadzenie Suzuki Swift Sport 2023 zapowiada się równie dobrze, jak w przypadku większych i droższych hot hatchy.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa

Suzuki Swift Sport wyposażono w szereg systemów wspomagania kierowcy. Należą do nich m.in. system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, automatyczne światła drogowe, rozpoznawanie znaków drogowych, tempomat adaptacyjny i systemy monitorowania martwego pola.
Nowością jest system mild hybrid – niewielki silnik elektryczny wspomaga jednostkę spalinową i odzyskuje energię podczas hamowania. Rozwiązanie to poprawia osiągi i obniża zużycie paliwa.

Podsumowanie – dlaczego warto?

Suzuki Swift Sport 2023 zapowiada się jako jeden z najciekawszych kompaktowych hot hatchy na rynku. Auto łączy w sobie znakomite prowadzenie, sportowe osiągi i ekonomikę użytkowania. Stylistyka nawiązuje do poprzednich generacji modelu Sport, a jednocześnie wygląda nowocześnie.
Suzuki Swift Sport trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 roku. Cena nie jest jeszcze znana, ale z pewnością będzie atrakcyjna. Poprzednia generacja kosztowała od 77 900 zł. Miłośnicy mocnych, kompaktowych aut mają na co czekać!