Toyota Yaris GRMN

Toyota Yaris GRMN to pierwszy od lat samochód marki Toyota, który łączy samochód seryjny oraz silnik o dużej mocy który można nazwać hothatchem. Toyota zaczęła od auta miejskiego jakim jest dobrze przyjęty Yaris. GRMN to skrót od Gazoo Racing Meister of the Nurburgring (Gazoo to rajdowe skrzydło Toyota, startując z powodzeniem w rajdach WRC – dokładnie w aucie Yaris, a toru Nurburgring nikomu nie trzeba przedstawiać). Oczywiście Toyota od paru lat ma w ofercie model GT86, ale nie oszukujmy się – GT86 to sportowe auto 2 osobowe – niezbyt praktyczne dla rodziny. Nawet planowana Supra nie będzie inna. Można więc powiedzieć, że Toyota była nieobecna w segmencie hot-hatchy od wielu wielu lat.

Wszystko zmieniło się teraz. Pojawiła się Toyota Yaris GRMN, z silnikiem 1.8 litra z kompresorem (a nie turbosprężarką), o mocy 212KM i masie niewiele ponad 1130kg. Auto oczywiście nie jest dużym hothatchem, konkuruje z Opem Corsa OPC, czy Renault Clio RS ale nadal można je zaliczyć do kategorii hothatchy.

Dane techniczne Toyota Yaris GRMN

Jak wspominano, auto wyposażono w cztero-cylindrowy silnik o pojemności 1,8 litra – Dual VVT. Dostępne jest wyłącznie z 6 biegową manualną skrzynią biegów.

Obniżone o 2 cm wzmocnione zawieszenie, mocniejsze hamulce i spojler z tyłu. Zastosowano sportowe amortyzatory Sachs Performance. Sportowego sznytu nadają kubełkowe fotele i sportowa kierownica z logiem GR. Prędkościomierz Toyoty wyskalowano do 260 km/h a prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 230 km/h. Yaris GRMN do 100 km/h przyspiesza w 6,5 sekundy.

Dość mały jest zbiornik paliwa, który wynosi 42 litry. Przy średnim spalaniu na poziomie 7,5 litra wystarcza to na niewiele ponad 500km. Silnik ma dość duża pojemność i nie posiada turbo sprężarki, co powoduje, ze zapotrzebowanie na paliwo jest nieco wyższe nic w modelach konkurencji. Ale w zamian otrzymujemy lepiej rozłożoną moc, bez efektu turbo dziury, itd.

Wyposażenie Toyoty Yaris GRMN

Auto jest bogato wyposażone i nie mamy specjalnie możliwości dokupienia opcji. Nawet zmiana koloru nie wchodzi w grę. Auto dostępne jest wyłącznie w jednym malowaniu. Posiada 7 poduszek powietrznych i system stabilizacji toru jazdy. Z elementów poprawiających komfort dodano czujnik świateł oraz czujnik deszczu, inteligentny kluczyk i uruchamianie na przycisk. Toyota Yaris GRMN posiada oczywiście automatyczną klimatyzację, elektrycznie składane lusterka, kamerę cofania i kolorowy wyświetlacz – jednak bez nawigacji. Koła mają 17 cali i felgi są oczywiście z aluminium.
W porównaniu do standardowego Yarisa dużo jest drobnych zmian w wyglądzie. Oczywiście najważniejsza to malowanie, ale mamy też szereg innych zmian: wspomniane już kubełkowe fotele, sportowa kierownica, aluminiowe nakładki na pedały i ciemna podsufitka. Inna jest nieco tablica rozdzielcza – wygląda bardziej sportowo niż ta w zwykłym modelu. Auto posiada również szereg drobnych elementów stylizacyjnych.

Toyota Yaris GRMN i szpera

Toyota jest wyposażona w napęd na przednią oś, ale co ciekawe, ma tak zwaną szperę. Rozwiązanie to nie jest zbyt często stosowane przez producentów więc jego obecność w auto należy traktować jako duży plus. Co to jest szpera? Szpera pozwala na przenoszenie momentu obrotowego na koła w samochodach o dużej mocy. Standardowo napęd przenoszony jest przez klasyczny stożek – dyferencjał, który powoduje, że uślizg jednego koła powoduje, że na drugie koło przenoszone jest znacznie mniej mocy. Ma to szczególnie duże znaczenie na zakrętach – jeżeli przykładowo wewnętrzne koło wpadnie w poślizg i będzie otrzymywać tylko 20% całego momentu obrotowego, wówczas koło zewnętrzne również otrzyma mniej mocy, nawet jeżeli ma bardzo dobrą przyczepność. Dla przeciętnego auta i standardowego ruchu jest to bezpieczniejsze, ale w sporcie przeszkadza. Szpera redukuje ten efekt – dzięki temu na koło z dobrą przyczepnością nadal trafia 100% mocy. Znacznie pomaga to przyspieszać w zakrętach, a samo auto jest mniej nadsterowne.

Cena Toyoty Yaris GRMN

W salonie nowa Toyota kosztuje 139 900 złotych. Niestety nie można jej łatwo kupić. Toyota wyprodukowała tylko 600 sztuk tego pojazdu i podobno wszystkie są już sprzedane.