Volkswagen Scirocco

Dobry, szybki i sprawny samochód to niewątpliwie gwarancja zasolenia każdego kierowcy. Im bardziej nowoczesny pojazd, tym większa pewność niezawodności w każdej sytuacji. Dla wielu właścicieli liczy się jednak również nawiązanie do tradycji. Taki jest właśnie Scirocco – reprezentant znanej i cenionej na całym świecie marki Volkswagen. Masz świadomość, że pierwsze wersje tego samochodu wypuszczono na rynek przeszło 40 lat temu? Obecnie kierowcy mogą cieszyć się już trzecią generacją modelu Scirocco, produkowaną od 2008 roku. To świetny wózek!

Volkswagen Scirocco

Nadwozie

Volkswagen Scirocco z reguły udostępnia się w sprzedaży w jednym typie nadwozia. Jest to trzydrzwiowe coupé, cechujące się dwubryłowością oraz opływowym, dynamicznym kształtem, co wyróżnia go spośród innych typów nadwozia. To, co najbardziej rzuca się w oczy w przypadku tego samochodu, to jego stylowość, nie jest on jednak zbyt praktyczny, a to ze względu na zbyt małą ilość miejsca z tyłu pojazdu. Wiele Scirocco z uwagi na nisko opadającą w tylnym kierunku linię dachu nie posiada kanapy w tej części samochodu.

Volkswagen Scirocco

Dane techniczne, osiągi i spalanie

Obecnie oferowana na rynkach motoryzacyjnych III generację Vw Scirocco w zależności od modelu wyposaża się w jeden z dwóch rodzajów silników – benzynowy lub wysokoprężny. Ten pierwszy może mieć motor o pojemności 1,4 TSI 2,0 TSI. Silniki o mniejszej pojemności zazwyczaj mają moc maksymalną, mieszczącą się w przedziale od 122 KM do 160 KM, a ich maksymalny moment obrotowy wynosi od 200 do 240 Nm/4500 obr./min.

Maksymalnie modele te mogą uzyskać prędkość 218 km/h, rozpędzając się do prędkości 100 km/h w 8 sekund. Z kolei silniki benzynowe o większej pojemności cechują się maksymalna mocą o wartości od 210 do 265 KM/6000 obr./min przy maksymalnym momencie obrotowym 280 do 350 Nm/5000 obr./min. Dzięki tym silnikom można przyspieszać do 100 km już w 6 sekund, osiągając maksymalnie prędkość 259 km/h. Jeśli natomiast chodzi o silniki wysokoprężne, mają oe pojemność 2,0 TDI. Maksymalnie ich moc wynosi od 140-170 KM, wraz z maksymalnym momentem obrotowym 140-170 Nm/4000 obr./min. Najszybciej prędkość 100 km/h można osiągnąć w przeciągu 8,1 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 222 km/h. Całkiem nieźle, prawda?

Średnio w cyklu mieszanym samochód spala 8 l/100 km, emitując przy tym 187 g/km dwutlenku węgla.

Volkswagen Scirocco kierownica

Volkswagen Scirocco tapicerka

Cena

Ceny nowych modeli Scirocco zależą przede wszystkim od pojemności silnika oraz rodzaju skrzynki biegowej. Modele 1,4 TSI można nabyć już za około 95 tys. zł, a ceny 2,0 TSI wahają się od 102-111 tys. zł. Z kolei modele z silnikami TDI to wydatek rzędu 113-129 tys. zł. Modele używane można kupić za odpowiednio niższą cenę, np. 1,4 TSI  z 2008 roku kosztuje niecałe 29 tys. zł, z kolei 2,0 TSI z 2011 roku można kupić za niespełna 48 tys. zł.

Oferta na najpopularniejszych portalach internetowych

Jeśli myślisz o zakupie Vw Scirocco, powinieneś przejrzeć oferty zamieszczone na Allegro.pl oraz Otomoto.pl. Znajdziesz tam co najmniej kilkadziesiąt ofert, głównie używanych samochodów z lat 2008-2016. Jeśli chodzi o nowe samochody, w ofercie jak dotychczas znajduje się tylko jeden model, pochodzący z 2017 roku w cenie niecałych 112 tys. zł. Za niewiele ponad 5000 zł możesz też nabyć starszą wersję Scirocco z 1988 roku. Z kolei na olx.pl znajduje się kilkanaście ofert sprzedaży z tych samochodów. Wszystkie dotyczą używanych egzemplarzy.

Historia produkcji

Pierwsze modele Scirocco (I i II generacji) produkowano na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Produkcję III generacji rozpoczęto w 2008 roku w Hiszpanii. Premiera nowego modelu miała miejsce w trakcie targów motoryzacyjnych w Genewie. Auto skonstruowano w oparciu o płytę podłogową PQ35, którą wcześniej zastosowano przy budowie Golfa VI. Za najważniejsze cechy modelu uznano krótką przednią maskę i wydłużony dach. W 2009 roku wypuszczono na rynek mocniejszą wersję, oznaczoną literką R. W 2013 roku doszło do modyfikacji modelu (zmieniono wygląd m.in. zderzaka oraz atrapy chłodnicy); ponadto wyposażono go w altenator i system start&stop. W 2015 roku na rynku pojawiła się wersja GTS, nawiązująca swym wyglądem do pojazdów I generacji.

Volkswagen Scirocco 1 GTI

Volkswagen Scirocco 2 z 2008

Volkswagen Scirocco 2 GTX

Opinie

Kierowcy bardzo często chwalą Vw Scirocco. Podobają im się doskonale zaprojektowane wnętrza oraz relatywnie pojemny bagażnik. Silniki dysponują przy tym odpowiednią mocą, nie spalając przy tym zbyt dużo paliwa. Klienci skarżą się jednak na zbyt wysokie ich zdaniem ceny używanych modeli. Trudno mi się z tym nie zgodzić. To prawdziwy pożeracz paliwa.