Nissan Sunny GTi

Choć Nissan Sunny GTi to samochód, który na rynku pojawił się kilkanaście lat temu i jest bardzo rzadko spotykany na drogach, to solidność wykonania i niezawodność czyni go autem wyjątkowym i przyjemnym w prowadzeniu. Japońskie samochody zawsze słynęły z wysokiej trwałości, a Nissan Sunny GTi zdecydowanie tę opinię potwierdza.

Nadwozie

Nissan Sunny GTi z silnikiem 2.0 to popularny hatchback z trzema drzwiami i pięcioma miejscami. Jego długość wynosi 3975 mm, a szerokość 1690 mm. Wysokość to niespełna 1410 mm. Rozstaw osi wynosi 2430 mm. Minimalna pojemność bagażnika, na jaką możemy liczyć przy złożonych siedzeniach to tylko 280 l, natomiast po ich rozłożeniu wartość wzrasta do 990 litrów. Pojemność zbiornika paliwa w tym samochodzie to 50 litrów. Masa całkowita pojazdu w pełni obciążonego wynosi 1565 kg.

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Biorąc pod uwagę, że Nissan Sunny GTi z silnikiem 2.0 i mocą 143 KM powstał wiele lat temu, nie należy od niego oczekiwać zbyt wiele. Sylwetka auta jest dosyć gładka bez zbędnych upiększeń. Dzięki temu nawet po latach nie wychodzi ona z mody. Z przodu dla kierowcy i pasażera jest dosyć sporo miejsca, a odpowiedni komfort zapewniają fotele, które dobrze trzymają podczas jazdy i którymi można regulować wysokość. Na nieco mniej przestrzeni mogą liczyć pasażerowie z tyłu. Kokpit wykonany jest w prostym stylu z tworzyw średniej klasy. Natomiast są one bardzo dobrze dopasowane, co po latach eksploatacji przełożyło się na ciszę w kabinie bez trzeszczących i skrzypiących plastików.

Nissan Sunny GTi – dane techniczne

Silnik

Silnik jaki został zainstalowany w Nissanie Sunny GTi  to dwulitrowy, 143 konny silnik benzynowy z wielopunktowym wtryskiem. Posiada 4 cylindry w układzie rzędowym i 16 zaworów.

Osiągi

Nissan Sunny GTi 143 KM osiąga przy 6400 obr/min. Natomiast jego maksymalny moment obrotowy to 178 Nm przy 4800 obr/min, który przekazywany jest do silnika za pomocą 5-biegowej manualnej skrzyni biegów z napędem na przednie koła. Prędkość maksymalną, jaką możemy zobaczyć na liczniku Nissana Sunny GTi to 210 km/h. Pierwsze 100 km/h osiąga po 8,2 sekundy.

Spalanie

Średnie spalanie w cyklu mieszanym wynosi 8,6 l/100 km. W tym cyklu możemy pokonać odległość 580 kilometrów. Przy bardziej sportowej jeździe model ten nie pogardzi zużyciem paliwa w okolicach 14,5 l/100 km.

Przegląd produkcji

1985 – debiut Sunny GTi w wersji coupe z silnikiem 1.6, 16 V o mocy 110 KM (B12).

1985 – na rynku europejskim pojawia się Sunny w nadwoziu hatchback, w wersji GTi z silnikiem 1.8, 16 V i mocą 125 KM (N13).

1991 rok- debiut Nissana Sunny GTi w wersji 2.0 l ze 143 KM w hatchbacku i 3 drzwiami, a także liftback z 5 drzwiami (B13/N14).

1995 – zakończenie produkcji modelu Sunny.

Cena

Na obecną chwilę żadna z popularnych aukcji internetowych w Polsce nie oferuje tego używanego modelu do sprzedaży. Ofert na OLX czy Otomoto trzeba po prostu poszukiwać.. i uzbroić się w cierpliwość.

Opinie

Mimo, że na naszym rynku trudno znaleźć oferty tego modelu, to inwestycja w ten samochód jest dobrym i niedrogim rozwiązaniem. Usportowiona Sunny GTi może być dobrą propozycją dla ludzi młodych, którzy potrzebują dynamicznego auta z wysokimi osiągami. Warto też dodać, że obecnie te modele mają często zainstalowaną instalację gazową, z którą silnik dobrze współpracuje. Solidne silniki i dobre zabezpieczenia antykorozyjne pozwolą jeszcze na długo cieszyć się tym modelem. Jeśli ktoś lubi nostalgiczne klimaty lat 90-tych, nie ma wiele pieniędzy, a potrzebuje wiernego kompana, ten model może okazać się niezawodny.