Ford Focus ST

Marka samochodów Ford jest powszechnie znana i lubiana. Firma powstała 16 czerwca 1903, a jej założycielem był Henry Ford. Przez lata działalności koncern wyprodukował wiele kultowych modeli aut. Wśród nich można odnaleźć samochody należące do segmentu hot hatch. Takim właśnie autem jest Ford Focus ST, trochę słabszy brat Forda Focus RS.

Charakterystyka Forda Focusa ST

Pierwsza generacja Forda Focusa ST o oznaczeniu Mk1 została wypuszczona na rynek w 1998 roku. Auto było nieco zmodyfikowaną wersją Focusa. Jeżeli chodzi o wygląd to nie było w nim widać sportowego szaleństwa. Najważniejsze zmiany zaszły w silniku, felgach i wydechu. Auto posiadało dwulitrowy, wolnossący motor napędowy o mocy 173 KM. Produkcja tego modelu została zakończona w 2004 roku i w tym samym czasie pojawiła się druga generacja.

Ford Focus ST Mk2 był produkowany do 2011 roku, cieszył się dużą popularnością. Jego wygląd nadal charakteryzował się powściągliwością. Mimo tego nadwozie posiadało tylny spojler dachowy, dwie pojedyncze końcówki układu wydechowego oraz zmodyfikowany przedni zderzak. W pojeździe zamontowano nowy silnik, była to turbodoładowana jednostka o pojemności 2, 5 l i mocy 225 KM.

Trzecia generacja, czyli ST Mk3 zagościła w salonach w 2010 roku i powstaje do dziś. Posiada zmodyfikowany spoiler, przedni grill oraz końcówkę wydechu. Te zmiany uwypukliły sportowy charakter wozu. Pod maską znajduje się dwulitrowy silnik z rodziny EcoBoost o mocy 250 KM.

Rodzaje nadwozia Forda Focusa ST

ST pierwszej generacji było dostępne w wersji 3 i 5-drzwiowego hatchbacka oraz 5-drzwiowego kombi. Dzięki temu każdy klient mógł znaleźć coś dla siebie. W kolejnych generacjach te kwestie nie uległy znaczącym zmianom.

Focus ST drugiej i trzeciej generacji oferuje praktycznie takie same wersje nadwozia. Do dyspozycji jest kompaktowy hatchback 3 i 5 drzwiowy. Jeżeli komuś zależy na sporej ilości miejsca połączonej ze sportowym zacięciem, istnieje wersja 5-drzwiowego kombi.

Dane techniczne

Poszczególne generacje opisywanego forda posiadały różne silniki. W pierwszej, pod maską znajdował się dwulitrowy motor o mocy 173 KM. Jednakże na przestrzeni lat w autach montowano też inne jednostki. Jedną z nich był 2, 5 litrowy, pięciocylindrowy silnik o mocy 225 KM. Jego moment obrotowy sięgał 6000 obr/min przy maksymalnym momencie rzędu 320 Nm. Co ważne ta jednostka podsiadała turbodoładowanie.

Ford Focus ST bokFocus ST w najnowszej wersji w standardzie posiada dwa silniki. Pierwszy to 2-litrowy EcoBoost osiągający 250 KM i maksymalny moment obrotowy sięgający 360 Nm. Po nim pojawił się silnik wysokoprężny. Jest to Diesel o pojemności 2 litrów osiągający 185 KM. Co ciekawe jest najmocniejszą jednostką o zapłonie samoczynnym dostępną w kompakcie Forda.

Warto też wspomnieć, że dostępny był też pięciocylindrowy silnik 2, 5 l turbo Duratec. To tyle, jeśli chodzi o jednostki napędowe. Jeżeli chodzi o przenoszenie napędu to odpowiada za nie 6-biegowa manualna skrzynia. Focus ST posiada napęd przedni.

Średnie spalanie

  • Silnik w aucie pierwszej generacji – pojemność 2, 0 litra, 173 KM. Spalanie 9, 1 l/100km,
  • Silnik w Fordzie drugiej generacji – pojemność 2, 5 litra, 225 KM. Spalanie 9, 3 l/100km,
  • Silnik w Fordzie ST trzeciej generacji – pojemność 2 litry, 250 KM. Spalanie 9, 4/100km.

Oferty na popularnych portalach

Ford Focus ST jest produkowany od lat, dlatego też auta z każdej jego generacji można kupić na portalach aukcyjnych. Podobnie, jak w przypadku innych aut ceny są zróżnicowane. Chodzi tu o rok produkcji, stan techniczny, rodzaj nadwozia. Ogromne znaczenia ma też to czy jest to nowe auto czy używane. Na początek samochody używane.

Ford Focus ST wnętrzeNa portalu Allegro można odnaleźć Focusy ST każdej dotychczasowej generacji. Pierwszą reprezentują roczniki od 1999 do 2004 roku. Ceny utrzymują się w przedziale od około 6000 zł do około 12 000. Jeśli chodzi o drugą generację koszty zakupu to przedział 13 a 45 000 zł. Najnowsza, czyli trzecia generacja to ceny w granicach 20-70 tysięcy zł.

Kolejny portal ze sporą ilością ofert to olx.pl. Można na nim znaleźć bardzo atrakcyjne propozycję. Najczęściej są to auta z drugiej i trzeciej generacji. Tu ceny również zależą od wielu czynników. Przedziały cenowe są bardzo podobne do tych znajdujących się na Allegro.

Jeżeli zaś chodzi o portal Otomoto, klienci mają duże pole manewru. Oferty podzielono na poszczególne generacje aut. Tak jak na Allegro, można tu znaleźć ST Mk1 w cenach 6-12 tysięcy zł. Można też jednak znaleźć tańsze modele. Pozostałe generacje są cenowo bardzo zbliżone do Allegro.

Nowy Focus ST nie jest tak drogi jak może się wydawać. Auta innych producentów mogą okazać się znacznie droższe. W zależności od silnika i rodzaju nadwozia ceny wahają się od około 50 000 zł do powyżej 175 000 zł.

Przegląd lat produkcji

W momencie pojawienia się Forda Focusa ST, czyli w roku 1998, bazował on na klasycznej wersji. Niewielkim zmianom poddano felgi i wydech. Nowością był też 173 konny silnik. Taki stan utrzymał się do 2004 roku. Następnie pojawiła się kolejna generacja.

Ford Focus ST mk1

Focus ST drugiej generacji produkowany do 2011 roku otrzymał spoiler, zmodyfikowany zderzak oraz nowy silnik. Tym razem jednostka była wyposażona w turbodoładowanie i 225 KM. Lifting bardziej zmienił wygląd auta.

Ford Focus ST mk2

Zmiany przyniosła też trzecia generacja i nie odnoszą się one tylko do zmiany silnika na EcoBust o mocy 250 koni. Projektanci podkreślili sportowy charakter auta. Zmienili nieco spoiler oraz przedni grill. Co ważne w niektórych wersjach pojawił się też Diesel o pojemności 2 litrów osiągający 185 KM.

Tuning i opinie

Ford Focus ST najnowszej generacji może być z powodzeniem tuningowany. Nie chodzi tu o samą kosmetykę, można zwiększyć jego osiągi przy pomocy chiptuningu. Ma on na celu poprawę parametrów silnika, poprzez zmianę samego oprogramowania sterownika. Ta metoda daje duże bezpieczeństwo oraz wysoką jakość i trwałe efekty.

Ciekawym rozwiązaniem jest tuning Focusa ST Mk3 z silnikiem 2.0 EcoBoost o mocy 250 KM. Wprowadzenie modyfikacji sterowników podniesie moc i moment obrotowy. Samochód będzie lepiej przyspieszał, zwiększy się również jego prędkość maksymalna. Co ważne, przy spokojnej jeździe zmniejszy się zużycie paliwa, a przy tym koszty eksploatacji.

Ford Focus ST to solidna marka znana od lat. W tym czasie zyskała wielu entuzjastów. Wpływa na to kilka czynników, jednym z nich jest cena. Inne auta w tym segmencie okazują się droższe.

Cenione jest też wnętrze i nadwozie tego samochodu. Auta są dobrze wyposażone, a sportowy charakter jest doskonale podkreślony.