BMW M3

BMW M3 to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych sportowych samochodów na świecie. Od debiutu w 1986 roku, BMW M3 stał się ikoną wśród entuzjastów szybkiej jazdy.

Historia i rozwój BMW M3

Pierwsza generacja BMW M3 została oparta na modelu BMW serii 3 E30. Auto zostało wyposażone w rzędowy silnik o pojemności 2,3 litra i mocy 200 KM. BMW M3 E30 od razu zdobył uznanie dzięki znakomitym właściwościom jezdnych.
Kolejna generacja – BMW M3 E36 – zadebiutowała w 1992 roku. Nowy model dostał szersze nadwozie i mocniejszy silnik 3.0 o mocy 286 KM w wersji europejskiej. BMW M3 E36 odnosił liczne sukcesy w sportach motorowych, między innymi w DTM.
Trzecia generacja BMW M3 – model E46 z 2000 roku – była napędzana silnikiem R6 o pojemności 3.2 litra i mocy 338 KM. BMW M3 E46 zdobył tytuł Samochodu Roku w wielu krajach. Czwarta generacja – model E92 – z 2007 roku – osiągała moc 420 KM.
Obecnie produkowana jest piąta generacja oznaczona kodem F80. Jest ona wyposażona w rzędowy silnik 3.0 o mocy nawet 510 KM w wersji Competition. BMW M3 F80 jest niezwykle szybkim i precyzyjnym samochodem zdolnym do osiągania 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy.

Charakterystyka i możliwości BMW M3

BMW M3 charakteryzuje się wysoką mocą, precyzyjnym prowadzeniem i doskonałymi właściwościami jezdnymi. Jest to samochód stworzony z myślą o szybkiej jeździe po zakrętach.
Osiągi BMW M3 są imponujące – przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje tylko około 4 sekund w zależności od wersji. Prędkość maksymalna jest elektronicznie ograniczona do 250-300 km/h.
BMW M3 znany jest również ze swojego charakterystycznego ryku silnika. Jednostki R6 osiągają wysokie obroty i brzmią niezwykle emocjonująco. Duże końcówki wydechu podkreślają sportowy charakter M3.
W ostatnich generacjach BMW M3 montowany jest mechanizm różnicowy M-Diff zapewniający lepszą trakcję przy przyspieszaniu na wyjściu z zakrętu. Układ jezdny zawiera adaptacyjne amortyzatory oraz aktywny mechanizm różnicowy.

BMW M3 na torze wyścigowym

BMW M3 od zawsze projektowany był z myślą o jeździe sportowej. Stąd też od początku istnienia tego modelu bierze on udział w licznych wyścigach samochodowych.
W latach 90. BMW M3 E36 triumfował w seriach DTM oraz American Le Mans. Zdobywał również tytuły mistrza świata WTCC. W późniejszych latach M3 ścigał się między innymi w seriach Grand Am, ALMS oraz Super GT.
Obecnie BMW M3 startuje w wyścigach GT3. Wersja BMW M3 GT2 brała udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. BMW M3 to jeden z najbardziej utytułowanych samochodów w historii sportów motorowych.

Podsumowanie

BMW M3
BMW M3 to prawdziwa legenda wśród sportowych samochodów. Łączy osiągi supersamochodu z precyzją i właściwościami jezdnymi czystokrwistego auta wyścigowego. Sukcesy w motorsportowe dodatkowo umacniają pozycję BMW M3 jako jednego z najwybitniejszych sportowych samochodów w historii motoryzacji.