BMW 125i

Marki BMW nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od wielu lat są to popularne samochody. Wielu kierowców nie wyobraża sobie prowadzenia innego pojazdu. Przez lata powstało wiele modeli i serii. Wśród nich znajduje się BMW 125i F20. Jest to kompaktowy samochód osobowy, którego produkcja rozpoczęła się w 2011 roku.

Podstawowe informacje o samochodzie

BMW 125i F20 dostępne jest tylko hatchback. Produkowano je w latach 2012-2015. Przód auta nawiązuje do znanego modelu 5 GT. Jednakże nowa Seria 1 jest większa od poprzednika, dzięki czemu uzyskano więcej przestrzeni dla pasażerów zajmujących tylne siedzenia. Wygospodarowano również więcej przestrzeni na bagaż.

W pierwszych latach produkcji, samochód był oferowany klientom z pięcioma silnikami. Były to dwie jednostki benzynowe 116i, 118i oraz trzy diesle 116d, 118d, 120d. Warto też wiedzieć, że każdym model F20, jest wyposażony w 6-biegową skrzynię manualną. Jednak producent poszedł na rękę kierowcom i za dopłatą można zamówić model z 8-biegową skrzynią automatyczną. Co równie ważne, samochód jest dostępny w liniach stylistycznych Sport Line i Urban Line.

W 2015 roku serię 1 poddano face liftingowi i jest produkowana do dziś. Największe różnice były widoczne w stylizacji nadwozia. Znacząco zmodyfikowano atrapę chłodnicy oraz wnętrze auta. Dodatkowo standardowe wyposażenie stało się bogatsze oraz pojawiły się nowe jednostki napędowe.

Należy też wyjaśnić pewną kwestię. Przy BMW 125i pojawiają się oznaczenia F20 oraz F21. Pierwsze z nich odnosi się do 5-drzwiowego hatchbacka, z kolei drugie do 3-drzwiowego hatchbacka.

Najmocniejsze wersje BMW 125i

BMW 125i dostępne jest w dwóch wersjach silnikowych – jest to ten sam silnik, ale poddany mikro modyfikacjom.

Pierwsza z jednostek ma pojemność 2 litrów, osiąga moc 218 KM przy 5000 obr/min. Jej maksymalny moment obrotowy wynosi 310 Nm. Jest to silnik 4-cylindrowy i 16-zaworowy. Posiada też turbosprężarkę, która odpowiada za niezłe doładowanie. To nie jest jednak ostateczny wybór, ponieważ klient ma dostęp do mocniejszej wersji.

Drugą z najmocniejszych propozycji jest również 2 litrowy silnik. Jednakże ta jednostka generuje 224 KM przy 5200 obr/min. Jeśli chodzi o maksymalny moment obrotowy to również wynosi 310 Nm. Kolejne identyczne elementy to liczba cylindrów i zaworów oraz turbosprężarka.

Ceny

Jak wiadomo BMW F20 czy F21 posiada wielu miłośników. W zasadzie cała marka ma swoich oddanych entuzjastów. Nic więc dziwnego, że jest stały popyt na opisywane modele. Cena jest mocno zróżnicowana, wpływa na nią rocznik, przebieg oraz stan techniczny.

Wyszukanie auta nie jest trudne, wystarczy odwiedzić któryś z portali aukcyjnych. Na Allegro, Otomoto czy olx znajduje się wiele ofert. Koszty zakupu używanego samochodu rozpoczynają się od około 45 tysięcy zł. Najdroższe są oczywiście najnowsze roczniki z małym przebiegiem. Za taki wóz trzeba zapłacić czasami nawet ponad 130 tysięcy zł.

Jeżeli zaś chodzi o auta nowe, to ceny startowe utrzymują się w granicach 120-130 000 zł. Kończą się w okolicach 160 000. Warto jednak wiedzieć, że płaci się za najwyższą jakość. Dodatkowo auta można poddać tuningowi, który jeszcze zwiększy ich i tak znakomite osiągi. Dla przykładu: w seryjnej wersji do dyspozycji jest 218 KM i 31 Nm momentu obrotowego. Po zastosowaniu chip tuningu te wartości wzrastają do 275 KM i 400 NM momentu obrotowego.