Opel GTC OPC

Rok 2012 okazał się przełomowy dla koncernu Opla. W tym czasie wypuszczono na rynek innowacyjny model hothatch, wyprodukowany przez nieco już zapomniany w ostatnich latach koncern Opel Performance Center. Astra GTC OPC jako jedna z najlepszych wersji sportowych wyróżnia się stabilnym podwoziem oraz zwiększoną mocą silnika, która pozwala na uzyskanie naprawdę interesujących osiągów. Nic zatem dziwnego, że samochód ten szybko zyskał sobie liczne grono fanów. Teraz i Ty możesz do nich dołączyć!

Nadwozie

Opel GTC OPC prezentuje się świetnie dzięki subtelnej stylistyce, nadanej mu przez OPC. Wóz wyposażony jest w odpowiednio ukształtowane zderzaki, które tworzą wrażenie dynamiczności i lekkości. Posiada on też specjalne progowe nakładki oraz wykonane z lekkich stopów obręcze kół w rozmiarach nieprzekraczających 19 cali. No, ale spójrzmy prawdzie w oczy. Większe felgi są zarezerwowane dla amerykańskich raperów. Co ciekawe, w sprzedaży dostępna jest jedna wersja nadwozia. Mowa tu o trzydrzwiowym hatchbacku, wyposażonym w dodatkowe tylne drzwi.

Dane techniczne, osiągi i spalanie

Za jedną z niewątpliwych zalet Opela GTC OPC trzeba uznać 2-litrowy silnik z turbodoładowaniem oraz bezpośrednim wtryskiem. Moc silnika to 280 KM, a jego moment obrotowy wynosi 400 Nm. Średnie zużycie paliwa to 10,8 l/km w cyklu miejskim. Wózek rozbuja się maksymalnie do 250 km/h, a setkę osiąga w przeciągu 6 sekund.

Cena

Nówki z salonu kosztują zazwyczaj około 135-140 tys. zł. Z kolei za najstarsze modele pochodzące sprzed 5 lat trzeba zapłacić zazwyczaj między 50 a 60 tys. zł. Wszystko zależy jednak od stanu technicznego danego egzemplarza i jego przebiegu. Widziałem też oferty o wiele tańsze. Bardziej „doświadczone” Ople możemy wyrwać nawet za 20 tys. zł.

Oferty samochodów Opel GTC OPC na portalach internetowych

W serwisie Allegro.pl oraz Otomoto.pl można widziałem kilka ciekawych ofert, jednak trudno o rozsądne ceny (np. ktoś oferuje rocznik 2016 w cenie 60 tys. zł). Z kolei na Olx.pl znalazłem kilka ofert z ostatnich dni. Najtańsza była za 11 tys. zł, ale chyba nie musze opisywać stanu wozu? A co z nówkami? Tutaj już trzeba pytać w salonach Opla.

Wyposażenie

Opel Astra GTC OPC to jedna z wersji kompaktowych samochodów osobowych, produkowanych przez General Motors. To sportowy, ulepszony wariant Astry. Opisywana wersja zasługuje na szczególne uznanie z powodu całkiem bogatego wyposażenia podstawowego.  Z przodu wyposażono go w kolumny Hiperstrut, a z tyłu w drążek Watta, co sprawia niezapomniane wrażenia w trakcie jazdy. Układ kierowniczy posiada wspomaganie, a samochód dodatkowo zaopatrzono w systemy dodatkowych amortyzatorów.

Historia produkcji

Pomysł stworzenia nowego samochodu Opel GTC OPC to pomysł dość leciwy (2005 rok), choć dopiero 3 lata później zdecydowano się na wypuszczenie na rynek specjalnej limitowanej edycji, upamiętniającej testy na Nurburgring. W 2009 roku wypuszczono na rynek Opel OPC Race Camp, produkcję zakończono jednak już rok później. W 2012 roku do sprzedaży wszedł najaktualniejszy model GTC OPC.

Tuning i opinie

Opinie użytkowników na temat GTC OPC w większości bardzo pochlebne. Właściciele zachwycają się przede wszystkim pięknym designem oraz jego szybkością i zwrotnością. Kupując taki samochód, zwłaszcza używany, trzeba jednak zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia turbosprężarki oraz nieszczelne uszczelki pod głowicą. Należy też przyjrzeć się stanowi kolektora wydechowego.

Jeśli chodzi o moją opinię, to mam jak najbardziej pozytywne odczucia. Wóz nie jest drogi – jeśli szukacie używanego modelu, a przy tym można nim nieźle zaszaleć. A co z tuningiem? Można! Jeszcze jak! Tylko po co tuningować i tak już stuningowaną Astrę?