Mercedes A250

Mercedes to marka znana od wielu lat. Jej długa obecność na rynku sprawia, że dostępnych jest wiele modeli aut. Wśród nich można odnaleźć samochody należące do klasy „hot hatchy”. Właśnie takim pojazdem jest Mercedes A250 Sport, trochę brakuje mu oczywiście do A45 czy A35, ale i tak auto dysponuje dużą mocą. Miłośnicy mocniejszych wrażeń za kółkiem, powinni dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Podstawowe informacje o samochodzie

Mercedes A250

Mercedes A250 legitymuje się kodem fabrycznym W176. Po raz pierwszy zaprezentowano go na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2012 roku. Właściwą produkcję rozpoczęto w 2013 roku. Było to nowe otwarcie dla Klasy A. Pojazdowi nadano formę klasycznego hatchbacka i zmieniono jego segment na C.

Wejście samochodu w nowy segment oznaczało wydłużenie i obniżenie. Nowa stylistyka mogła konkurować z flagowymi modelami Audi czy BMW. Zmieniła się też konstrukcja przedniego napędu. To nie był jednak koniec zmian: przód samochodu, jak i całe nadwozie zyskało sportowy wygląd. Oprócz sportowego zawieszenia na życzenie klienta pojazd można wyposażyć w napęd na cztery koła 4MATIC.

Rok 2015 przyniósł nowe zmiany dla Klasy A. Mercedesa A250 Sport poddano Faceliftingowi. Największe zmiany stylistyczne zaszły w wyglądzie nadwozia. Tymczasem różnice między starszą i nowszą wersją wnętrza były minimalne. Jeśli zaś chodzi o silniki to w nich można zauważyć większą rewolucję.

Rodzaje nadwozia Mercedesa A250

Standardową wersją nadwozia Mercedesa A250 jest 5-drzwiowy hatchback. W wyglądzie odznaczają się wyraźne przetłoczenia i małe boczne szyby. Te elementy sprawiają, że auto nabiera sportowego charakteru. W pakiecie hot hatch wyróżniają się też zmodyfikowane zderzaki oraz atrapa chłodnicy wykończona chromem i dwie owalne końcówki układu wydechowego. Pojemność bagażnika to 335 litrów.

Już w tym samym roku, w którym ruszyła seryjna produkcja A250 pojawiły się trzy nowe opcje nadwozia. Jedną z nich jest 4-drzwiowy sedan o oznaczeniu CLA. Kolejna to 5-drzwiowe kombi nazywane tak samo jak sedan. Na uwagę zasługuje też wersja o nazwie GLA, jest to crossover.

Dane techniczne A250 Sport

Mercedes A250

Pierwsza wersja Mercedesa A250 sport posiadała 4-cylindrowy i 2-litrowy silnik o mocy 211 KM. Jednostka osiąga moment obrotowy sięgający 350 Nm. W podstawowej wersji auto posiadało przedni napęd, dostępna była 6-stopniowa manualna skrzynia biegów. Klienci mogli się też zdecydować na 7-stopniową wersję automatyczną.

W 2015 roku auto przeszło facelifting, który przyniósł zmiany w wyglądzie, ale nie tylko. Zmieniono również silnik samochodu. Nowa jednostka ma pojemność 2.0 litra, osiąga moc 218 KM 5500 obr/min. Maksymalny moment obrotowy to 350 Nm. Układ napędowy został wzbogacony o turbosprężarkę. Za przenoszenie napędu odpowiada 6-stopniowa manualna skrzynia biegów.

Uśrednione spalanie

Na rynku pojawiły się dwie wersje Mercedesa A250. Poniżej średnie spalanie:

  • Silnik w Mercedesie A250 pierwszej generacji – pojemność 0 litra, 211 KM. Spalanie 6, 4 l/100km,
  • Silnik w Mercedesie A250 po faceliftingu– pojemność 0 litra, 218 KM. Spalanie w cyklu mieszanym 6, 8 l/100km.

Spalanie w trasie 5, 5 l/100km, spalanie w mieście 8, 9 l/100km.

Auta na portalach aukcyjnych

Mercedes A250

Na portalu aukcyjnym Allegro można znaleźć kilka ciekawych ofert. Mercedesy A250 pomimo upływu czasu są dość popularne. Klienci mają do dyspozycji pełny przegląd roczników. Muszą być też przygotowani na to, że obok A250 wystawiane są też inne modele. Ceny zależą oczywiście od stanu oraz roku produkcji. Można mówić o średnim przedziale cenowym 40-100 tysięcy zł.

Kupujący korzystający z portalu olx.pl znajdą kilka ofert, lecz nie tak wiele jak u konkurencji. Mercedesy A250 są wymieszane z dużo mocniejszymi wersjami A45. Jednakże, gdy już się trafi opisywany model ceny to około 50-110 tysięcy zł.

Otomoto to strona obfitująca w oferty. Co ważne zdecydowanie łatwiej można na niej odnaleźć to, czego się szuka. Po wpisaniu modelu i rocznika pojawia się dokładnie to, co jest poszukiwane. Tu też pojawia się pełna gama roczników. Ceny rozpoczynają się od około 60 000 zł. Tymczasem najwyższe koszty zakupu przekraczają 120 000 zł.

Nowe modele A250 Sport w zasadzie prosto z salonu również można odnaleźć na opisywanych portalach. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że ceny będą znacznie wyższe. Rozpoczynają się od ponad 150 000 zł, są to wersje podstawowe. Lepsze wyposażenie pociąga za sobą koszty. Tym sposobem najdroższe auta kosztują sporo powyżej 200 000 zł.

Przegląd produkcji

Pierwszy raz Mercedes A250 w formie 5-drzwiowego hatchbacka został zaprezentowany w 2012 roku w Genewie. Auto reprezentowało od tej pory segment C. W 2013 roku rozpoczęła się masowa produkcja tego modelu.

Po jakimś czasie od rozpoczęcia seryjnej produkcji, lecz nadal w tym samym roku pojawiły się nowe wersje nadwozia. Był to 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowe kombi oraz crossover o nazwie GLA. Taki stan trwał do roku 2015.

Samochód przeszedł facelifting, nadwozie nabrało bardziej sportowego charakteru. Wymieniono również silnik na mocniejszy 218 konny. Do dziś pojazd jest produkowany w takiej formie.

Tuning

Podobnie jak inne hot hatch, Mercedesa A250 Sport można poddać tuningowi. Nie chodzi tu tylko o zmianę wyglądu zewnętrznego. Nie każdemu jest ona potrzebna, bowiem auto już samo w sobie wygląda doskonale. Potwierdzają to opinie osób, które posiadają ten pojazd. Ma on swoich zagorzałych zwolenników. Chwalone są właściwości jezdne i wygodne wnętrze.

Wracając do tuningu, a konkretnie do jego wersji polegającej na modyfikacji sterowników, jest on jak najbardziej możliwy. Podstawowa moc, czyli 211 KM wzrośnie do 236 KM po zastosowaniu chip tuningu. Z 350 Nm zrobi się 390 Nm maksymalnego momentu obrotowego.