Honda Civic Type-R

Japońskie wozy cieszą się sporą popularnością w Europie. Trudno mi z tym dyskutować – są stosunkowo tanie i w wielu przypadkach nie mam im nic do zarzucenia. Łączą w sobie kilkudziesięcioletnią tradycję z nowoczesnością. Jednym z takich samochodów jest właśnie Honda Civic, której – jak do tej pory – wypuszczono na rynek 10 generacji (ostatnia była w tym roku) Począwszy od szóstej generacji z 1996 roku, globalne rynki motoryzacyjne co rusz wzbogacane są przez kolejne wersje Hondy Civic Type-R. Pewnie zastanawiasz się, co to właściwie za model i czym wyróżnia się on spośród innych? Jeśli tak jest, koniecznie przeczytaj!

Nadwozie

Samochody Honda Civic na ogół dostępne są w różnych wariantach nadwozia. Nie dotyczy to jednak modeli Type-R, które pierwotnie były produkowane jedynie na bazie wersji hatchback, wyposażonej w parę drzwi wejściowych oraz jedne dodatkowe drzwi, przez które uzyskiwano dostęp do bagażnika, a także części pasażerskiej. W latach 2007-2010 w sprzedaży na rynku japońskim były również wersje sedan, wyraźnie wyodrębnionym od siebie przedziałem bagażowym oraz pasażerskim. W 2010 roku wycofano jednak ich produkcję i obecnie wersje Type-R można kupić jedynie w wariancie hatchback. Trochę szkoda.

Dane techniczne, osiągi i spalanie

Honda Civic Type R to nie jest jakiś pogromca szos, ale osiągi ma całkiem przyzwoite. Maksymalna moc motoru to 201 KM, przy maksymalnym momencie obrotowym o wartości sięgającej 193 Nm. Jednostka napędowa umiejscowiona jest z przodu pojazdu, który maksymalnie może jechać z prędkością 272 km/h. Wóz przyspiesza do 100 km/h w 6 sekund.

Jeśli poruszasz się hondą po mieście, musisz liczyć się z wysokim poziomem spalania benzyny, wynoszącym nawet 12,7 l na 100 km. To trochę słabo.

Cena

Jeśli interesuje Cię zakup nowego modelu Hondy Civic Type R, musisz wiedzieć, że jest to wydatek rzędu ok. 150 tys. zł. Istnieją także droższe wersje z dodatkowym wyposażeniem, których cena może sięgać nawet 200 tys. zł. Modele z zeszłego roku kosztują zazwyczaj około 105 tys. zł. Za dziesięcioletnią Hondę Civic Type R zapłacisz zapewne od 20 do 30 tys. zł. Wiek to jednak nie wszystko, o czym pewnie dobrze wiesz. Wiele zależy tez od przebiegu i stanu pojazdu.

Oferta na popularnych stronach internetowych

Szukając używanych modeli Hondy Civic Type R, wskazane jest, abyś w pierwszym rzędzie zapoznał się z ofertą samochodów w serwisie Allegro.pl oraz Otomoto.pl. Sam znalazłem tam mnóstwo sztuk – niektóre w lepszym, inne w gorszym stanie.

Nowych pojazdów jest tam relatywnie mniej, jeśli jednak cierpliwie przejrzysz wszystkie strony, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Odpowiedni pojazd dla siebie i swojej rodziny możesz też poszukać na Olx.pl. Codziennie pojawiają się tam nowe oferty sprzedaży samochodów w przystępnych cenach. Co istotne, właściciele w większości zastrzegają, że podane ceny nie są ostateczne, w razie czego zatem będziesz mógł je negocjować, z korzyścią dla siebie.

Historia produkcji

Pierwsze Hondy Civic Type R pojawiły się w sprzedaży w 1996 roku. Modele te produkowano w oparciu o wersje hatchback. Wyposażone były w silniki 1,6 o mocy 185 KM. W 2000 roku wprowadzono na rynek siódmą generacje tych pojazdów, zwiększając równocześnie pojemność silnika do poziomu 2.0 l i zwiększając moc do wartości 200 KM. W 2003 roku uczczono 30. rocznicę powstania Hondy Civic, wypuszczając na rynek limitowaną wersję 300 aut w kolorach czerwonym, czarnym oraz srebrnym. W 2007 roku na rynku japońskim pojawiły się wersje sedan, których produkcji zaniechano jednak trzy lata później. Kolejne ulepszenia w postaci choćby usprawniającego jazdę tylnego spojlera wprowadzono w ramach IX generacji pojazdu.

Tuning i opinie

Honda Civic Type R zbiera pochlebne opinie od swoich użytkowników, którzy podkreślają przede wszystkim szybkość i komfort jazdy, a także aerodynamiczność samochodu. Jest ona bardzo wygodna podczas codziennej eksploatacji.

Właściciele chwalą też spore możliwości personalizacji. Widziałem multum stuningowanych modeli, które robiły naprawdę dobre wrażenie. Mogę nawet śmiało stwierdzić, że jak chcesz zacząć bawić się w tunig, Civic Type R to wóz dla Ciebie. Można z nim zrobić prawdziwe cuda.